We współczesnym języku ciągle napotykamy ślady antyku. Większość dziedzin nauki wywodzi swoją terminologię z tego okresu. Antyczne korzenie odcisnęły swój ślad w literaturze, filozofii, sporcie, sztuce, naukach ścisłych. Motywy antyczne przewijają się przez dzieła literackie wszystkich epok. Przykładem mogą być nazwy gatunków literackich takich jak :fraszka, sielanka, pieśń, hymn, tren, bajka, czy biografia. Kochanowski wzorował się na poezji antycznej. Nasza epopeja narodowa -"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza wzorowana jest na na eposach Homera - "Iliadzie" i "Odysei".
Terminologia teatralna używana obecnie zaczerpnięta jest także z antyku, np.: teatr, drama, tragedia, komedia, aktor, scena, chór, czy orchestra, dawniej miejsce w teatrze do tańczenia, dziś miejsce zajmowane przez orkiestrę.
półokrąg - miejsce, zwane orchestrą |
miejsce zajmowane przez orkiestrę |
Pitagoras |
Twórcą pojęcia filozofia( umiłowanie mądrości) był Pitagoras.
Znamy jednak go głównie, jako matematyka, twórcę słynnego twierdzenia.
Był on uczniem Talesa z Miletu, którego również znamy, jako wyznawcę królowej nauk. Mówiąc o filozofii antycznej wspomina się również o Heraklicie
z Efezu, Sokratesie, Platonie, Arystotelesie, Ptolomeuszu, czy Plotynie.
Każdy licealista ze swobodą posługuje się pojęciami: stoicyzm, epikureizm, hedonizm, cynizm, sceptycyzm.
Filozofowie niejednokrotnie byli też naukowcami. W tym miejscy należy zwrócić uwagę na Archimedesa, którego prawo jest jedną z podstaw nauczania fizyki
do dziś.
ścięgno Achillesa |
Antyk jest obecny także w terminologii medycznej, np. przysięga Hipokratesa, ścięgno Achillesa.
Antyczne pochodzenia mają także słowa cywil, prokurator, używane w sądownictwie.
rzut dyskiem |
Również w terminologii sportowej napotykamy ślady antyku.Samo pojęcie olimpiada wywodzi się z tradycji starożytnego sportu, Również nazwy dyscyplin sportowych, czy obiektów. Z tradycji pierwszych olimpiad wywodzą się dyscypliny uprawiane do dnia dzisiejszego:biegi, zapasy, boks, skoki, rzut dyskiem i oszczepem.
Również w polityce zachowały się pojęcia, mające źródło w antyku. Przykładem może być demokracja, senat,republika, dyktator.
Architektura przejęła również terminologię z antyku. Przykładami mogą być: świątynie, łaźnie, teatry, stadiony. W starożytnej Grecji stosowano już wodociągi(akwedukty) i kanalizację, a w łaźniach publicznych (termach) wykorzystywano ogrzewanie podłogowe.Elementy konstrukcyjne i zdobnicze używane do dziś: kolumny, arkady, portale, łuki, kopuły.
Kultura antyczna jest podstawą wszystkich dziedzin życia. Niektórzy bardzo pasjonują się starożytnością i próbują przybliżyć ją innym. Na całym świecie powstają różnego rodzaju grupy rekonstrukcyjne ukazujące sposoby walki, czy życie codzienne starożytnych. Ciągle w tego typu inscenizacjach przewija się nazewnictwo zaczerpnięte z antyku, a rozumiane i używane do dziś. Przykładem może być poniższy film.
Źródła:
strona ddd
Oryginalny post pochodzi ze strony: http://antykwkulturzewspolczesnej.blogspot.com/2014/05/slady-antyku-we-wspoczesnym-jezyku.html
kaloryfer
OdpowiedzUsuń