poniedziałek, 26 maja 2014

HISTORIA BIŻUTERII

                                                     HISTORIA BIŻUTERII
STAROŻYTNY EGIPT
  Biżuteria wg „Słownika języka polskiego” PWN to  „wyroby  z metali szlachetnych i drogich kamieni służące jako ozdoba kobiecego stroju; klejnoty, kosztowności”. Już w starożytności, około 6 tysięcy lat temu, wykonywano ją głównie ze złota, srebra i kamieni szlachetnych, szkła. W antycznej Grecji wykorzystywano również złocony brąz. Świadczyła o zamożności właściciela, jego godności świeckiej i religijnej.  Pełniła  funkcję użytkową i dekoracyjną, ale nie tyko. Pełna symboli i treści służyła potrzebom kultu religijnego.Była łącznikiem między światem bogów i ludzi. Jest także źródłem wiedzy o zwyczajach panujących w tamtych, odległych czasach.
   W  3100 r.p.n.e. w Egipcie nastąpił dynamiczny rozwój sztuki i rzemiosła, to wtedy właśnie pojawiły się pierwsze sztuki biżuterii egipskiej. Dzięki licznym XIX- wiecznym znaleziskom możemy podziwiać kunszt egipskich artystów i rzemieślników.

 Usech- wielorzędowy kołnierzowy naszyjnik, zasłaniający dekolt od szyi do piersi, zawiązywany z tyłu.Był nakładany bezpośrednio na gołe ciało lub na ubranie.
źródło:http://jubiler24h.pl/blog/zobacz/tresc/bizuteria-starozytnego-egiptu.html

Usech z paciorków z turkusu. Naszyjniki chroniły od złych duchów, losu, nieszczęść i chorób. Po śmierci oświetlały drogę przez ciemności..Zielona kolorowa biżuteria symbolizowała urodzajność            i nowy wzrost zbiorów.


źródło:http://jubiler24h.pl/blog/zobacz/tresc/bizuteria-starozytnego-egiptu.html
Symbolika barw


 źródło: http://kolczykomania.com/historia-bizuterii-%0Bstarozytnego-egiptu
 Biżuteria była noszona zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Jednak w niższych warstwach starożytnych Egipcjan przeznaczano ją przede wszystkim dla zmarłych  lub jako ofiarę dla bóstw. Wszystkim Egipcjanom  towarzyszyły magiczne  amulety. Miały chronić przed złem i przynosić szczęście. Najbardziej rozpowszechniony był skarabeusz. Przedstawiany w kształcie chrząszcza,  symbolizował ponowne narodzenie.
fot. 6, Skarabeusz sercowy Paraczija. Na spodzie bazy wyryty tekst magiczny - fragment rozdziału 30B Księgi Umarłych. Steatyt.  18. dynastia, ok. 1500-1400 p.n.e. Nr 2000.

Więcej o skarabuszach. Zachęcam do czytania.

 
 źródło:http://antyczne.blox.pl/2007/11/Skarabeusze-czyli-egipskie-pieczecie-i-amulety.html

 
  Amulety przybierały także  formy pierścieni, wisiorków,  kolorowych sznurów z nanizanymi, szklanymi paciorkami.

Pektorał z sokołem - symbolem boga Re-duża ozdobna zawieszka, którą faraonowie nosili na piersi.

źródło:http://jubiler24h.pl/blog/zobacz/tresc/bizuteria-starozytnego-egiptu.html



Diadem z ozdobą wężową - ten typ biżuterii  pochodził od przepasek ozdabianych motywami florystycznymi. Służył do przystrajania włosów egipskich księżniczek.

źródło:http://jubiler24h.pl/blog/zobacz/tresc/bizuteria-starozytnego-egiptu.html
  Popularne w tamtych czasach bransolety, bardzo często zdobione kolorowymi emaliami, noszono po kilka naraz na przedramieniu. Wykonane z metali szlachetnych oraz miedzi, brązu, przyozdobione kamieniami – turkusem, lapis lazurem, czerwonym jaspisem, zielonym skaleniem i malachitem, zachwycały i przyciągały wzrok.


                    Złota bransoleta inkrustowana kamieniami, z inksrypcjami w środku.
źródło:http://jubiler24h.pl/blog/zobacz/tresc/bizuteria-starozytnego-egiptu.html
 Najsłynniejszym znaleziskiem jest piękna, bardzo charakterystyczna, złota, wysadzana lapisami i turkusami maska Tutenchamona.
 
źródło:http://infobizuteria.pl/starozytna-bizuteria-egipska/
Starożytna biżuteria egipska stała się inspiracją dla współczesnych twórców. Szczególnie upodobał ją sobie pracochłonny haft koralikowy.

Współczesna wersja pektorału. W centrum skarabeusz.

 Usech i jeszcze jeden symbol egipski- wąż.


Komplet Rho Ophiuchi

Jeszcze jedna inspiracja. Tym razem naszyjnik wykonany techniką peyot. Cudny.

Współczesna wersja skarabeusza- symbolu nieśmiertelności i zmartwychwstania, odrodzenia.
skarabeusz
I jeszcze raz skarabeusze.

 


3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy blog dla tych co lubią biżuterię, polecam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie opisane fakty o biżuterii. Można byłoby jeszcze dodać kilka faktów o srebrnych medalach http://www.skarbnicanarodowa.info.pl/srebrne-medale które również funkcjonowały w starożytnym Rzymie. No oczywiście może nie miały takiej wagi jak złoto czy biżuteria, ale zawsze to coś.

    OdpowiedzUsuń